Jakie mleko dla cieląt?
Żywienie cieląt ma niezwykle duże znaczenie, ponieważ może to zaważyć na dalszych losach zwierzęcia – jego rozwoju oraz możliwościach rozpłodowych czy produkcyjnych. Sposób karmienia cieląt będzie się zmieniał w zależności od jego wieku – początkowo będzie to siara, czyli pierwszym pokarm, który pod względem białka czy składników odżywczych znacznie przewyższa mleko. W kolejnym etapie rozwoju cielęta mogą przejść na mleko pełne, chociaż w wielu przypadkach poleca się również stosowanie preparatów mlekozastępczych, takich jak Magic Milk.
Pokarm dla cieląt – na co się zdecydować?
Jeśli nie wiesz, jakie mleko dla cieląt wybrać, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, z którego dowiesz się, czy karmienie preparatami mlekozastępczymi jest opłacalne dla hodowcy i dobre za zwierząt. Zastanawiasz się, czy Magic Milk oraz inne preparaty mlekozastępcze to dobry wybór? Przekonaj się sam, że korzystając z produktów dla cieląt firmy Magia, zyskujesz najwyższą jakość, a także dbasz o zdrowie cieląt.
Większość hodowców zadaje sobie pytanie co jest lepszym rozwiązaniem w odchowie cieląt mleko od krowy czy preparat mlekozastępczy ? Co jest zdrowsze dla cieląt? Co jest bardziej ekonomiczne? Czy mlekiem pozaklasowym, z antybiotykiem można karmić zwierzęta? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Cielęta zaraz po urodzeniu odpajane są siarą? Siara jest szczególnie bogata w białka, węglowodany oraz tłuszcze, jak również zawiera bardzo dużo witamin z grupy A, D, E i B oraz wapń. Najważniejsze jednak to przeciwciała. Im lepsza jakościowo siara, im bogatsza w immunoglobuliny, tym zdrowsze cielę. Niestety w obecnych czasach bardzo często zdarza się, że jakość siary jest bardzo słaba, a często jest jej brak. Jeśli chcemy odchować zdrowe cielę jest ona niezbędna, dlatego zaleca się mrożenie nadwyżki i podanie jej cielętom, których matki mają słabą jakościowo bądź bardzo mało siary. Siarę najlepiej podać w pierwszej godzinie po urodzeniu i karmić nią przez pierwszych kilka dni.
Kolejnym etapem jest przejście z siary na mleko. Wielu hodowców twierdzi, że nie ma nic lepszego dla młodych cieląt jak mleko matki. Być może mają rację, jednak w dobie intensyfikacji produkcji skład jakościowy mleka krowiego jest inny jak jeszcze 20 czy 30 lat temu. W latach 90 ubiegłego wieku średnia wydajność krowy pod kontrolą użytkowości wynosiła ok 4200kg natomiast w 2019 roku przeciętna wydajność rasy HF to już blisko 9000kg, warto przy tym wspomnieć, że coraz więcej stad przekroczyło magiczne 10000kg wydajności.
Niektórzy zadają pytanie, czy podawać cielętom mleko pozaklasowe z dużą liczbą komórek somatycznych, czy podawać mleko od krów leczonych antybiotykiem. Odpowiedź brzmi NIE! Takie mleko nigdy nie powinno być podawane cielętom. Może to przyczynić się do wyselekcjonowania odpornych na antybiotyk szczepów bakterii co w konsekwencji w późniejszym okresie sprawi, że chora krowa nie będzie reagowała na leczenie antybiotykiem. W takim przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem jest odchów cieląt stosując preparaty mlekozastępcze. Wybierając preparat mlekozastępczy hodowca powinien zwracać szczególną uwagę z jakich surowców dany preparat mlekozastępczy jest wytworzony. MAGIA szczególną uwagę koncentruje na odchowie cieląt preparatami mlekozastępczymi wytworzonymi z pełnego mleka, jak również mleka odtłuszczonego. Bardzo ważne jest aby zwracać uwagę z jakich surowców przygotowany jest preparat mlekozastępczy. Najlepsze dla cieląt są preparaty wyprodukowane z dodatkiem pełnego mleka, natomiast dla najmłodszych cieląt ważne jest aby preparat nie posiadał włókna. Należy pamiętać, że takie produkty posiadają bardziej wartościowe białko pochodzenia zwierzęcego.
Dzięki zawartości mleka krowiego w naszych preparatach cielęta dużo lepiej będą się rozwijać, jak również możemy skrócić odpój cieląt mlekiem i przejście na pasze treściwe np. Musli co przekłada się na korzyści ekonomiczne.
Czy odchów preparatem mlekozastępczym jest opłacalny? Oczywiście, że tak. Poza kwestią finansową jest również kwestia zdrowotności zwierząt, przyrostów, zminimalizowanie biegunek. Jednak aby odchów na preparacie mlekozastępczym miał sens, pójło należy przygotować według ścisłych wytycznych producenta. MAGIA zaleca przygotowanie pójła w proporcjach 1:9 a nawet 1:8. Czyli aby przygotować 1 litr gotowego preparatu mlekozastępczego wystarczy 125g proszku i 875g wody.
Średnia cena mleka od krowy w marcu 2020 to ok 1,39zł. Zakładając, że cena 1kg preparatu mlekozastępczego to 8,5zł/kg przygotowanie 1 litra pójła to ok 0,94zł czyli o 44gr taniej. Wydaje się mało? A jeśli w roku w gospodarstwie jest 40 cieląt i każde cielę wypija dziennie ok 6-8l mleka, a odchowywane jest na mleku średnio przez 8 tygodni?
Przeanalizujmy zatem oszczędności
0,44zł x 7l = 3,15zł/dzień oszczędności podczas odpoju jednego cielęcia
3,15zł x 7 dni = 22,05zł/tydzień oszczędności stosując preparat mlekozastępczy zamiast mleka
22,05zł x 7 tygodni = 154,35zł oszczędności na 1 cielęciu przez cały odchów na preparacie mlekozastępczym.
40 x 154,35zł = 6174zł oszczędności rocznie w skali gospodarstwa, które ma spodziewa się 40 cieląt.
Hodowco nie zapominaj o wodzie w odchowie cieląt. Zapewnij swoim zwierzętom stały dostęp do wody.
MAGIA w swojej ofercie posiada trzy unikalne preparaty mlekozastępcze
Magic Milk Premium – najwyższej jakości preparat dla najmłodszych cieląt (0% włókna)
Magic Milk Top – wysokiej jakości preparat mlekozastępczy stosowany od ok 10 dnia do 4 tygodnia życia
Magic Milk Len – wysokiej jakości preparat dla cieląt powyżej 4 tygodnia życia z dodatkiem siemienia lnianego mielonego.